Někde už se dohodli, někde ještě vyjednávají – nastalo období, kdy odbory jednají se zaměstnavateli o nových kolektivních smlouvách, tedy hlavně o svých mzdách. A právě ty by měly letos podle odhadu České bankovní asociace růst o čtyři procenta a příští rok pak o další čtyři. Na druhou stranu jen nepatrně dostanou podle odborů přidáno lidé v sociálních službách nebo v kultuře.

Číst dál ...

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje, aby se v příštím roce kulturním pracovníkům zvýšily platy minimálně o deset procent. Oznámil to její předseda Josef Středula, podporu má u ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) i zaměstnavatelů. Nedostatečným ohodnocením lidí pečujících o tuzemské umění se má zabývat březnová tripartita.

Číst dál ...

Česká ekonomika roste a nezaměstnanost je nízká, na platech mnoha lidí se to ale neprojevuje. Týká se to například zaměstnanců některých obchodních řetězců nebo hudebníků. Stejné problémy ale mají lidé i v řadě dalších profesí. Výjimečné navíc nejsou ani případy, kdy si najdou kvůli nízké výplatě dvě zaměstnání, aby se vůbec uživili. Natáčela o nich Kristina Ciroková z pořadu 168 hodin. 

Číst dál ...