... říká prezident Unie orchestrálních hudebníků Jiří Dokoupil

kdo občas zavítá na koncerty Janáčkovy filharmonie, může ho zahlédnout v kontrabasové sekci. Je nepřehlédnutelný svou energickou hrou a hudbu umí někdy pořádně prožívat. Méně už veřejnost ví, že Jiří Dokoupil je prezidentem Unie orchestrálních hudebníků České republiky a že břemeno, které má na bedrech, je docela hodně nákladné. Jeho nasazení a entuziasmus však stojí za následování. Dává totiž pozitivní příklad, že když nechybí odhodlání a víra pro dobrou věc, pochybnosti neobstojí.

Číst dál

Členové orchestru libereckého divadla F. X. Šaldy vstoupí od 1. září 2019 do stávkové pohotovosti kvůli platům, které jsou podle nich v tamním souboru nejnižší v Česku. Považují za neadekvátní současné zařazení do platových tříd, hlavně u prvních hráčů a koncertních mistrů. Jednání s vedením divadla byla zatím neúspěšná, řekl dnes Aleš Hejcman, šéf základní odborové organizace divadla z Unie orchestrálních hudebníků ČR. Pohotovost má podle něj i podporu odborů divadelníků a zpěváků.

Číst dál

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) ve čtvrtek od rána vysvětloval, proč nedávno odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Nejprve ho zpovídali poslanci podvýboru pro kulturu, kteří po jednání přijali usnesení, že mají vážné pochybnosti o jeho postupu. Následně se Staněk sešel se zástupci petice, jejíž autoři také s odvoláním ředitelů nesouhlasí. Odpoledne jednalo grémium ČSSD, které Staňka ve funkci podrželo. Číst dál

Užší vedení ČSSD ve čtvrtek odpoledne řešilo ministra kultury Antonína Staňka. Část sociálních demokratů tvrdí, že partaji ve vládě nepomáhá, a požadovala jeho hlavu. Staněk ale jednání ustál. Grémium soc. dem. ale ministra vyzvalo, aby uklidnil situaci v resortu kultury. Staněk čelí kritice především kvůli tomu, že odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Číst dál

Magistrát Ústí nad Labem se vrhá do zvláštní výměny. Známé a svými projekty proslulé ústecké muzeum by podle předběžných dohod mělo přejít pod kraj, naopak Severočeské divadlo pod město. Tento krok vzbudil velké dohady. Diskuze se vedou mimo jiné i proto, že objekt muzea byl relativně nedávno za velké peníze zrekonstruován a vedlejší budova divadla by také potřebovala generální opravu. Ústí už divadlo částečně financuje.

Číst dál